Wspomnienie


31 stycznia 2009 r. po Mszy św. pogrzebowej na smolnickim cmentarzu parafialnym został złożony do grobu
śp. + ks. Jan Norbert Wilczek.Wspomnienie o ks. Janie Norbercie Wilczku.
*** Kilka minut po godzinie 14.00 27 stycznia 2009 r. żałobny dzwon ze smolnickiej wieży obwieścił śmierć księdza seniora Jana Norberta Wilczka. Bóg wezwał go do siebie po krótkim pobycie w szpitalu siedem dni przed zbliżającą się rocznicą jego siedemdziesiątych czwartych urodzin. Zbliżała się też pięćdziesiąta pierwsza rocznica przyjęcia święceń kapłańskich.
Ks. Jan Norbert Wilczek urodził się 3 lutego 1935 roku w Zabrzu. Miał jednego brata. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie przyjął święcenia kapłańskie w rodzinnej parafii Św. Jadwigi w Zabrzu 9 lutego 1958 r. Po święceniach rozpoczął pracę jako wikariusz w Nasiedlu. Kolejnymi parafiami wikariatu było Zawadzkie (par. Świętej Rodziny), Niemodlin, Strzelce Opolskie (par. Św. Wawrzyńca) i Bytom-Karb.
W 1966 r. został administratorem parafii Św. Jerzego w Podlesiu (dekanat Głuchołazy). Od 1982 do 2001 roku pracuje początkowo jako administrator, a następnie jako proboszcz w parafii Św. Bartłomieja w Smolnicy (dekanat Gliwice-Ostropa).
Był dziekanem honorowym. Przez wiele lat pełnił funkcję obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Opolu, a później w Gliwicach.
Po przejściu na emeryturę zamieszkał na plebanii. W Smolnicy spędził prawie 27 lat kapłaństwa, posługując modlitwą i sakramentami lokalnej społeczności wiernych. Również w ostatnich latach posługiwał w konfesjonale i przy ołtarzu. Tu przeżył swój Złoty Jubileusz Kapłaństwa. Na okolicznościowym obrazku polecił napisać: "Zrzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma" (Ps 55, 23) powierzając Chrystusowi Panu swoje cierpienie.
W czasie Eksporty, dziekan, ks. Paweł Ludwig, mówiąc o pouczającym wymiarze śmierci, zacytował zdanie jednego z dramaturgów: "najpiękniej umiera gałąź, która łamie się pod ciężarem własnych owoców" - taka jest i śmierć kapłana.
Uroczystości pogrzebowej przewodniczył Ks. Bp Gerard Kusz. W homilii postawił pytanie: do czego potrzebny jest kapłan? - Aby głosił Słowo i sprawował Sakramenty. I za tę posługę w Kościele Ksiądz Biskup podziękował Zmarłemu Kapłanowi.
Ksiądz Senior spoczął na cmentarzu parafialnym w Smolnicy pomiędzy swoimi rodzicami Marią i Konstantym, którzy towarzyszyli mu w smolnickiej parafii.

ks. Korneliusz MatauszekChwalebne zmartwychwstanie racz mu dać, Panie,
a światłość Twoja i radość wiecznego życia z Tobą
niech będzie mu nagrodą.
Niech króluje z Tobą na wieki. Amen.

Smolnica, ul. Kościelna 1, 44-153 Sośnicowice, +48-32-235-86-16, +48 603 669 778

Copyright © by Korneliusz Matauszek
Optymalizacja dla rozdzielczości 1024x768